Blog

توضیحات: دستگاه مرکزی،چشم، مگنت، شوک سنسور

توسط وبلاگ ها که در آذر 20, 1402
دستگاه مرکزی:
 • دستگاه مرکزی از چند بخش تشکیل شده است:

1.قسمت شارژ و تغذیه ی دستگاه: این بخش دستگاه در زمانی که برق موجود نیست باتری را شارژ میکند.

دستگاه قسمتی مجزا برای برای تغذیه کالا هایی که به 12 ولت نیاز دارند، همانند: چشم، دتکتور دود، شوک سنسور و…

2.قسمت زون ها: زون ها درواقع مناطق تحت پوشش هستند. فرد میتواند با توجه به تعداد زون دستگاه مناطق مختلفی را مدیریت کنید.برای مثال با یک دستگاه 9 زون، میتوان 9 اتاق مختلف را مدیریت کرد. مثلا با آژیر زدن دستگاه متوجه میشوید کدام نقطه تحریک شده است.

3.IC مرکزی: این قسمت به بخش های مختلف دستگاه فرمان میدهد و ویژگی های دستگاه از این طریق اعمال میشود.با توجه به ویژگی های هر دستگاه IC آنها تفاوت میکند.

4. حافظه داخلی: پس از تقسیم بندی زون ها و انتخاب یک شماره بعنوان مدیر (شماره ی حافظه ی یک بصورت پیشفرض مدیر است) دستگاه هر اتفاقی که در محل بیوفتد را به آن شماره گزارش میدهد. برای مثال پس از تقسیم بندی زون ها، زون 2 را به آشپزخانه اختصاص داده اید و این زون تحریک شود دستگاه بصورت پیامکی به شماره حافظه ی مدیر اعلام میکند که از زون 2 تحریک شده است. همچنین در صورتی که فرد متوجه پیامک نشود،پس از خاموش کردن دزدگیر LED مربوط به آلارم دستگاه چشمک میزند که به معنای آژیر زدن دستگاه در نبود فرد است و LED مربوط به آن زون روشن باقی میماند.برای پاک کردن این حافظه کافیست دزدگیر را یکبار روشن و مجددا خاموش کنید.

محل نصب دزدگیر مرکزی اهمیت بسیار بالایی دارد. در زیر چند نقطه که نباید دزدگیر مرکزی در آنها قرار بگیرد را میتوانید مشاهده کنید:

1.نباید دستگاه را در چهارچوب فلزی قرار داد؛ چرا که بُرد آسیب میبیند و باید با فلز حداقل 20 سانتی متر فاصله داشته باشد.

2.دستگاه باید به دور از نویز، نئون و موتور یخچال باشد.

3.دستگاه نباید در آشپزخانه نصب شود؛ زیرا بخار داخل آشپزخانه میتواند به مرور زمان به دستگاه آسیب بزند.

چشم ها:
 • چشم ها از PIR و تعدادی IC تشکیل شده که به گرمای بدن انسان حساس هستند، برای مثال احتمال کمتری دارد که این چشم ها گربه را تهدید تشخص دهند؛ اما احتمال بیشتری دارد که موش که از حتی گربه کوچک تر است را تهدید تشخیص دهد، چرا که گرمای بدن موش با انسان شباهت زیادی دارد.
 • بسته به نوع PIR و IC ای که داخل چشم به کار میرود این چشم ها در دمای منفی 10 درجه و مثبت 50 درجه سانتی گراد به درستی عمل میکنند.
 • داخل چشم ها یک تغذیه مثبت و منفی و یک ترمینال برای تحریک چشم تعبیه شده است که روی دستگاه دزدگیر نصب میگردد. چشم دارای تمپر قابل تنظیمی میباشد که در صورت باز شدن درب چشم، چشم به دستگاه فرمان داده و دستگاه شروع به دزدگیر زدن میکند.
 • ارتفاع نصب چشم بسیار با اهمیت است، برای کاردهی چشم به بهترین شکل و استفاده از تمام زاویه ی تحت پوشش چشم باید حتما آنرا در ارتفاع 40/2 متری از سطح زمین نصب کرد.
 • PIR LENZ در هر چشم مشخص میکند که چشم چه میزان زاویه دید دارد برای مثال چشمی 60 درجه، چشم دیگر 90 درجه و چشمی دیگر 110 درجه زاویه دید دارد که این زاویه برای محل نصب چشم اهمیت بالایی دارد.
مگنت ها:
 • مگنت ها بروی درب ها و پنجره های بازشو نصب میشوند و با باز شدن آنها،مگنت تحریک میشود و به دستگاه فرمان میدهد و دزدگیر شروع به آژیر زدن می کند.
مگنت و چشم بی سیم:
 • چشم و مگنت بی سیم همانند مدل سیمی خود هستند.
 • کاردهی آنها بستگی به فرنکانس دستگاه دارد(دستگاه های موجود در ایران فرکانس های  mhz433 و بیشتر آنها فرکانس mhz  315 میباشد).
 • داخل چشم و مگنت بی سیم فرستنده موجود است. در چشم بی سیم زمانی که فردی با حرارت بدن خود اشعه مثبت و منفی ای که چشم ارسال میکند را قطع کند،چشم از طریق فرستنده به دستگاه فرمان میدهد، زون دستگاه باز شده و آژیر میزند.
 • بُرد چشم و مگنت های بی سیم بستگی به گیرنده های دستگاه دارد و معمولا به اندازه ی ریموت کنترل بُرد دارند.
شوک سنسور:
 • شوک سنسور ها از قطعاتی تشکیل شده است که با لرزش تحریک میشود.میزان حساسیت شوک سنسور با پتاسیومتر داخل آن قابل تنظیم است و زمانی که ضربه وارد شود برای دستگاه فرمان صادر میکند و دستگاه از زون آن آژیر میزند.
 • نصب شوک سنسور همانند نصب چشم است،از تغذیه منفی و مثبت 12 ولت استفاده میکند و یک زون را به خود اختصاص میدهد.
  سبد خرید